„Wielki sanoczanin i jego walka o pamięć tragicznych zdarzeń.”

Home / Aktualności / „Wielki sanoczanin i jego walka o pamięć tragicznych zdarzeń.”
Treść wiadomości
----

Poznawanie historii naszego miasta trwa nadal. Dzień przed uroczystymi obchodami Święta Patrona naszej szkoły, tj. 7. października br. postanowiliśmy uczcić pamięć ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Najpierw- tradycyjnie już-uczniowie na podstawie puzzli próbowali odgadnąć, dokąd tym razem się udamy. Kolorowa układanka zawierała dwie podpowiedzi właściwie odczytane przez uczniów. Cmentarna kaplica została natychmiast rozpoznana, toteż kierunek wyprawy był znany i szybko ustaliliśmy etapy naszej wycieczki. Najpierw uczestnicy zajęć zapalili znicze przy krzyżu wzniesionym z inicjatywy ks. Peszkowskiego i upamiętniającym ofiary Golgoty Wschodu. Wysłuchali smutnej opowieści na temat losów tragicznie zmarłych Polaków. Później podeszliśmy do grobowca rodziny Peszkowskich. Co prawda, Świadek katyńskiej zbrodni pochowany jest w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, jednak w Sanoku można oddać hołd i cześć temu wielkiemu Polakowi cudem ocalałemu podczas mordów dokonywanych na naszych rodakach.
Na cmentarz jeszcze powrócimy, aby zapoznać się dokładniej z topografią tego miejsca, zabytkowymi grobowcami oraz historiami znanych sanoczan odprowadzonych na miejsce wiecznego spoczynku.

Monika Sądelska, Edyta Szewczyk– autorki innowacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *