Wiosenne poezjowanie

Home / Aktualności / Wiosenne poezjowanie
Treść wiadomości
----

Poezja nie musi być nudna- jak zaszczepić w dziecku miłość do poezji? Wiemy, że poezja bawi, uczy, rozwija. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mają często do czynienia z różnego rodzaju poezją. Jak ich zaciekawić, aby byli zainteresowani takim rodzajem literatury? Możemy czytać dziecku z podziałem na rolę czy też ubarwiając różnorodnie głos.

Zapewne myślą oni często, że poezja jest nudna, mało interesująca czy też nie mówi o rzeczach ważnych. Wiersze dla dzieci są bardzo istotnym elementem w edukacji. Nadają ogłady językowej czy uczą w doskonały sposób empatii.

Wiersze czy też „rymowanki” sprawiają, że dziecko nawet gdy nie rozumie do końca treści zwraca uwagę na dźwięk słów, zastosowanie wyrazów czy też odpowiedni sposób czytania.

Najbardziej znanymi autorami wierszy dla dzieci są między innymi:

Jan Brzechwa, którego można wyróżnić między innymi takie wiersze jak: Igła i nitka, Kaczka- Dziwaczka, Leń, Tańcowały dwa Michały.

Perypetie jakie opisuje w swych wierszach dotyczą zwykłych bohaterów, których dziecko może zobaczyć na własne oczy. Tym sposobem dany problem staje się bliższy  dla małego czytelnika.

Julian Tuwim jest autorem między innymi takich utworów jak: Lokomotywa, Ptasie radio, Zosia Samosia, Abecadło.

Poeta w swej poezji jest sprzymierzeńcem dziecka. W swych utworach przemawia życzliwiei serdecznie, można odczuć, że staje się przyjacielem do zabawy.

Maria Konopnicka to poetka, która napisała piękne wiersze dla dzieci, takie jak: Stefek Burczymucha, Bocian, Tęcza, Muchy samochwały, Ogródek i wiele innych wspaniałych utworów.

Autorka odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody oraz lasy gdzie żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą wierszy Marii Konopnickiej spotykają bociany, żaby, jaskółki, zające czy też poznają piękno otaczającej nas przyrody.

Poniżej zamieszczony został filmik z wierszami Jana Brzechwy do posłuchania oraz do poćwiczenia czytania. Życzymy miłej lektury.

 

 

http://wierszykidladzieci.pl/wierszykibrzechwy.php

 

Konkurs

Świetlica szkolna organizuje konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1-3.

Zasady konkursu:

1. Wykonanie ilustracji do wybranego wiersza. Technika wykonania prac konkursowych oraz format dowolne.

2. Ułożenie rymowanki opisującej bohatera wybranego wiersza.

3. Napisanie wiersza o tematyce związanej z rodziną. W treści wiersza musi znaleźć się co najmniej 5 spośród 10 poniższych wyrazów/nazw (użytych w dowolnej formie i liczbie), tj.: rodzina, „Nas Troje i więcej”, Sanok, wiosna, mama, tata, dzieci, dom, radość, zabawa.

4. Należy przesłać prace na adres ewa.magda@sp4.sanok.pl do dnia  30.04.2020 roku.

Zapraszamy dzieci do udziału.

 

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *