WYCIECZKA klasy 2a i 3b DO BÓBRKI I KROSNA W RAMACH PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”

Home / Aktualności / WYCIECZKA klasy 2a i 3b DO BÓBRKI I KROSNA W RAMACH PROGRAMU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”
Treść wiadomości
----

W dniu 15 listopada uczniowie klasy 2a i 3b pod opieką p. Marioli Kuczer- Burnatowskiej, p. Elżbiety Malinowskiej, p. Joanny Ślapak oraz p. Ewy Wolańskiej wzięli udział w wycieczce do Bóbrki i Krosna w ramach przedsięwzięcia MEiN pn.,, Poznaj Polskę. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, które znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal czynnej kopalni ropy naftowej. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. W otoczeniu przepięknego lasu znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową oraz urządzenia związane z przemysłem naftowym i gazowniczym. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy najstarsze szyby naftowe – kopanki oraz sprzęt do wydobywania ropy naftowej. Ciekawą atrakcją dla dzieci okazał się tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zaznajomiono się z dawną apteką i ekspozycją multimedialną o historii odkrycia nafty. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tu swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od zwiedzania w krośnieńskich podziemiach ekspozycji dzieł szklanej sztuki. Mogli na żywo poznać pracę hutnika i etapy produkcji szkła. Wielką radość sprawiły dzieciom warsztaty „Malowane na szkle”, na których każdy malował bombkę choinkową. Na kolejnych poziomach uczniowie poznali warsztaty obróbki i zdobienia szkła, m. in. grawerowania, malowania, produkcji witraży. Oglądali ekspozycje stałe, wyrobów szkła użytkowego i dekoracyjnego. Wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię krośnieńskiej huty. Zwiedzanie zakończyło się zakupem szklanych pamiątek i smacznym obiadem, po którym wybraliśmy się w drogę powrotną do domu. Wycieczka, w której mieliśmy okazję uczestniczyć była źródłem wiedzy o historii, tradycji i kulturze najbliższego regionu, Można by rzec, że była to podróż w czasie i przestrzeni.
Był to niezapomniany wyjazd pełen atrakcji, który pozwolił poznać Polskę jakiej często nie znamy.

Elżbieta Malinowska
Mariola Kuczer – Burnatowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *