„Trzeci elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków”

Home / Programy profilaktyczno-zdrowotne / „Trzeci elementarz, czyli Program Siedmiu Kroków”

Program profilaktyki uzależnień dla uczniów, nauczycieli i rodziców z elementami treningu umiejętności życiowych. Opracowany w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Realizatorami programu są przeszkoleni nauczyciele, psychologowie i pedagodzy. Program realizujemy w szkole od 2000r.

Podstawowy cel program:

1. Dostarczenie uczniom wiedzy o środkach psychoaktywnych, niebezpieczeństwach związanych z ich używaniem i możliwości unikania tych zagrożeń oraz wytrenowanie kilku ważnych umiejętności życiowych:

• odmawiania
  • satysfakcjonującej zabawy bez sięgania po środki uzależniające
  • konstruktywnych zachowań w kontaktach z ludźmi.

Program adresowany jest do uczniów w wieku 12‐17 lat. W skład programu wchodzi cykl 8 zajęć dla młodzieży i spotkania warsztatowe dla rodziców oraz rad pedagogicznych. Zajęcia warsztatowe poświęcone są omawianiu siedmiu kroków:

• Krok pierwszy „Poszukiwanie szczęścia”
  • Krok drugi „Chemiczna pułapka”
  • Krok trzeci „Używanie i nadużywanie”
  • Krok czwarty „Uzależnienie jest śmiertelną chorobą”
  • Krok piąty „Alkohol i nasze uczucia”
  • Krok szósty „Sztuka odmawiania”
  • Krok siódmy „Zdrowe i dobre życie”.

Szkolenie do programu ma charakter kaskadowy. Przygotowani instruktorzy dobierają
i szkolą grupę bezpośrednich realizatorów (psychologów, pedagogów, nauczycieli), którzy prowadzą zajęcia z uczniami i ich rodzicami. Podczas realizacji programu wykorzystywane są materiały pomocnicze – oprócz podręcznika zawierającego scenariusze poszczególnychzajęć, także liczne publikacje książkowe, komiksy, ankiety, ulotki.

Szczegółowe informacje: Fundacja ETOH.