Bohaterowie tamtych dni

Home / Aktualności / Bohaterowie tamtych dni
Treść wiadomości
----

Nasza szkoła dołączyła do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji BohaterOn – włącz historię, organizowanej przez Fundację SENSORIA oraz Fundację ROSA.
Jest to kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Celem jest edukacja Polaków, wzmacniając poczucie tożsamości narodowej oraz kreując postawy patriotyczne.
Patronat honorowy nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Spraw Zagranicznych, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Muzeum Wojska Polskiego.
Koordynatorem w naszej szkole jest p. Paweł Olejarczyk, który zorganizował wśród uczniów akcje pisania kartek do Powstańców – łączna ilość pocztówek osiągnęła liczbę 431 oraz wystawę szkolną poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.
Społeczność szkolna składa hołd wdzięczności dla Tych, którzy w słoneczne, sierpniowe popołudnie 1944 roku na przekór wszystkim stawili opór niemieckiemu, nazistowskiemu okupantowi uzbrojeni w karabiny często domowej roboty oraz amunicji wystarczającej na kilka dni walk. Powstańcy walczyli z przeciwnikiem 10-krotnie silniejszym desperacko i z poświęceniem o każdą ulicę, każdą kamienicę o „…każdy kamień Twój…” zanim wojsko Stalina cytując Józefa Szczepańskiego (ps. Ziutek) niczym „czerwona zaraza” zastąpiniemieckie barbarzyństwo „czarną śmierć” z równie brutalną tyranią. Polacy w nierównej walce opanowali miasto przez długie 63 dni, dając znać obojętnemu światu, że pragną być wolni i niezależni. Warszawa znana jako „Paryż Wschodu” decyzją Hitlera w akcie zemsty została zniszczona w ok. 84%.

Pamiętamy i nie zapomnimy, że wśród nas żyją bohaterowie tamtych dni .