2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Home / Aktualności / 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Treść wiadomości
----

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jest to inicjatywa, której celem jest propagowanie wiedzy na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem i ich rodzin. Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. To oznacza, że w naszym kraju jest 400 000 osób z autyzmem.

Czym jest autyzm?

Autyzm, a właściwie zaburzenia ze spektrum autyzmu, to odmienny od typowego sposób rozwoju, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Nie jest to choroba. Osoby ze spektrum autyzmu, ze względu na odmienne funkcjonowanie układu nerwowego, odbierają świat trochę inaczej. Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięk, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Często nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Mają trudności z odczytywaniem emocji i rozumieniem ich przyczyn.

Jak traktować?

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie. Dzięki odpowiedniej opiece i terapii można
w znaczącym stopniu poprawić jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Jednak nawet najlepiej prowadzona terapia nie spełni swojej roli, jeśli osoba z autyzmem będzie żyła
w niechętnym i nierozumiejącym jej środowisku. Zwracajmy uwagę na potrzeby osób ze spektrum autyzmu, np. związane z nadwrażliwością na dźwięk lub nieco odmienne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Uczmy się wrażliwości i odkrywajmy wyjątkowość każdego człowieka. Okazujmy szacunek i akceptację.

2 kwietnia jest doskonałą okazją do edukowania społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Tym bardziej, że „świecić na niebiesko” można na wiele różnych sposobów.
Zachęcamy, aby tego dnia okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu – niebieskim strojem, dodatkami, makijażem czy zdjęciem w mediach społecznościowych.

Zespół nauczycieli wspomagających

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *