Narodowe Święto Niepodległości

Home / Aktualności / Narodowe Święto Niepodległości
Treść wiadomości
----

„Spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi – niepodległość.(…)

Ono znaczy – bez strachu spać.

Ono znaczy – spokojnie się budzić,

kochać, śmiać się i pewnie trwać

– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi”.

„Niepodległość”   M. Wolski

11 listopada to wyjątkowa data w historii naszego kraju, 11. listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Aby upamiętnić 103. rocznicę tego, jakże ważnego dla naszej Ojczyzny wydarzenia, w naszej szkole podjęto szereg działań. Pierwszym z nich był konkurs historyczno- plastyczny o tematyce patriotycznej zorganizowany przez p. Iwonę Barszczewską – Menio i p. Edytę Szewczyk. Jego efekt to wystawa prac konkursowych, wzbogacona  o  historyczne  zdjęcia, plansze, utwory poetyckie i lektury o charakterze niepodległościowym. Całość została zaprezentowana na szkolnym holu.

Nasza placówka włączyła się też do akcji „Szkoła do hymnu” i o symbolicznej godzinie 11:11  społeczność szkolna odśpiewała hymn. Ze względu na stan epidemii, wykonano go w mniejszych grupach w salach lekcyjnych. Wybrani przedstawiciele  uczniów z  klas: 7a, 7b, 7c, 7d i 7e w obecności p. wicedyrektora Marka Wojtowicza oraz w asyście pocztu sztandarowego zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i hymn szkoły na holu. W czasie tego wydarzenia uczczono również naszą flagę narodową, którą prezentowano w trakcie wykonywania hymnu, a następnie przedstawiciele klasy 7b wraz z wychowawczynią p.Magdaleną Piecuch maszerowali z nią dookoła szkoły.

Do akcji mającej na celu uczczenie naszej Ojczyzny i naszych symboli narodowych włączyli się również najmłodsi uczniowie szkoły z klas 1-3, którzy odświętnie ubrani, pełni patriotycznego ducha, odśpiewali wraz z paniami wychowawczyniami hymn w swoich klasach.

HYMN

W naszej szkole odbyła się też akademii, która była lekcją patriotyzmu, narodowej historii, wyrazem pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce oraz hołdem złożonym naszej Ojczyźnie. Podczas akademii okolicznościowe przemówienie do zebranych uczniów wygłosiła p. dyrektor Beata Wójtowicz.

Montaż słowno- muzyczny zaprezentowany przez przedstawicieli klas 7e, 7a, 7c, 7d  i 8d został opracowany przez p. Edytę Szewczyk i p. Marka Dzioka.

Patriotyczny i uroczysty nastrój tego pięknego święta podkreślił wystrój holu i dekoracje przygotowane przez panie wychowawczynie ze świetlicy szkolnej oraz p. I. Barszczewską – Menio, Edytę Szewczyk i Magdalenę Piecuch.

Ostatnim akcentem obchodów był udział naszego pocztu sztandarowego w dniu 11. listopada

w uroczystościach miejskich.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole, w szczególności uczniom: recytatorom, solistom, chórkowi, pocztowi sztandarowemu, jak również nauczycielom: paniom  wychowawczyniom świetlicy, opiekunkom SU, p. Krystynie Dżoń, p. Pawłowi Olejarczykowi za upamiętnienie naszego święta na fotografiach i p. Krzysztofowi Marciniakowi za przygotowanie pocztu sztandarowego.

« z 2 »

Edyta Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *