Pamiętamy o Konstytucji 3 Maja

Home / Aktualności / Pamiętamy o Konstytucji 3 Maja
Treść wiadomości
----

Pamiętamy o Konstytucji 3 Maja- prosto z Zamku Królewskiego.

W związku z tym, że już za kilka dni będziemy uroczyście świętować obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy 7d uczestniczyli w zajęciach, podczas których „przekroczyli” progi Zamku Królewskiego w Warszawie i wysłuchali niezwykłej opowieści kustosza muzeum p. Sławomira Szczockiego  na temat wydarzeń sprzed 230 lat.

Dowiedzieli się, jak przebiegały obrady Sejmu Czteroletniego, dlaczego król posługiwał się językiem francuskim oraz jaką rolę odegrali Scipione Piattoli,  Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Jan Suchorzewski. Pracownik Zamku Królewskiego opowiedział również o wielu ciekawych zdarzeniach, jakie miały miejsce tego dnia, a które do tej pory wielu nie były znane, m.in. jak długo trwała dyskusja i jak była pogoda tego dnia.

Poza tym p. Sławomir Szczocki zabrał również uczniów do Sali Senatorskiej, w której burzliwie debatowano wiele godzin 3 Maja. Wyjaśnił również, jakie znaczenie ma wpis 5 Maja 1791r. i dlaczego konstytucja obowiązuje od tego dnia.

Ponadto kustosz nawiązał do sztuki obrazującej doniosłe wydarzenia 3 Maja i wspaniale opisał obraz Jana Matejki.

Uczniowie przyznali, że przede wszystkim postarają się zapamiętać postać króla uwiecznioną na obrazie- błędnie wskazywaną przez wiele osób oglądających to dzieło.

Jeśli chcecie także przenieść się w czasie i przestrzeni, skorzystajcie z poniższego linku:

link lekcji nt. konstytucji

link do strony „Ożywione obrazy” Konstytucja 3Maja 1791 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *