Spotkanie z poezją Janusza Szubera w Bibliotece Pedagogicznej

Home / Aktualności / Spotkanie z poezją Janusza Szubera w Bibliotece Pedagogicznej
Treść wiadomości
----

W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego sanockiego poety Janusza Szubera, 5 listopada 2021 r. w czytelni biblioteki pedagogicznej w Sanoku odbyło się spotkanie poświęcone jego twórczości. Uczestnikami spotkania byli  uczniowie  klasy 8 b z SP nr 4, a organizatorkami panie: Renata Adamska oraz Agata Wajda-Paszkiewicz.

Podczas spotkania uczniowie bliżej zapoznali się z sylwetką poety w prezentacji multimedialnej „Janusz Szuber”. Poznali jego życie i twórczość. Spojrzeli na niego jak na zwykłego człowieka, pełnego wad i słabości, zawsze uśmiechniętego mimo swojej niepełnosprawności ruchowej. Janusz Szuber, obok Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka, od dawna wymieniany był wśród najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Jego świat zogniskowany wokół centrum – miejsca zamieszkania przy sanockim rynku, skąd miał widok na przeszłość, kościoły, San, zamek i nieco dalej, na szpital. Sam o sobie mówił jak o rzemieślniku, który stara się, by jego rzemiosło było dobre. Pisanie poezji na poziomie drukowalności nie miałoby dla niego sensu.  – Tutaj, na dziedzińcu tego zamku, patrząc na ukochane Góry Słonne mogę co jakiś czas „wystrzelić jak z armat” – mawiał. Zadebiutował późno, jako poeta dojrzały i w pełni uformowany. Za nim było 30 lat pisania „do szuflady”, przed nim prawie trzy dekady atencji czytelników i krytyków literatury. Z dnia na dzień zajął osobne, ale bardzo ważne miejsce w polskiej poezji współczesnej.  W 1995 roku ukazały się dwie pierwsze części „pięcioksięgu”: „Paradne ubranko i inne wiersze” oraz „Apokryfy i epitafia sanockie”. Debiut książkowy Janusza Szubera był w dużej mierze zasługą kuzynki poety – Grażyny Jarosz, doktora mikrobiologii z Oslo, która sfinansowała wydanie pierwszych tomików. Trzy dalsze części: „Pan Dymiącego Zwierciadła„, „Gorzkie prowincje” i „Srebrnopióre ogrody” z „Listem do Poety” Mariana Pankowskiego, zostały opublikowane w l996 roku. W tym samym roku Szuber otrzymał Nagrodę im. Barbary Sadowskiej i Kazimiery Iłłakowiczówny oraz został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2017 roku w Muzeum Historycznym w Sanoku w gronie najbliższych przyjaciół  Janusz Szuber otrzymał statuetkę VIP Honorowy. To było podkreślenie bardzo bliskiej przyjaźni magazynu VIP Biznes&Styl oraz Janusza Szubera, która trwała 12 lat, od pierwszego numeru gazety. Tą wyjątkową statuetką autorstwa Macieja Syrka, w sposób szczególny podkreślono zasługi Janusza Szubera dla Podkarpacia. Wybitnego intelektualisty i jednego z najwybitniejszych mieszkańców Sanoka, którego słowa czynią z Sanoka i Podkarpacia miejsca unikatowe w Polsce i na świecie.

Poeta zmarł 1 listopada 2020 w leskim szpitalu. Jego prochy spoczęły prawie rok później na sanockim cmentarzu.

oprac. Renata Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *