17 grudnia – Dzień bez Przekleństw

Home / Aktualności / 17 grudnia – Dzień bez Przekleństw
Treść wiadomości
----

Dzień bez Przekleństw został ustanowiony, aby przypominać nam o pięknie polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie wyrażać nasze emocje. Przekleństwo to słowo, które jest używane dla wyrażenia złości lub gniewu i którym można obrazić drugą osobę.

Dzisiejszy dzień jest okazją, by zastanowić się nad sposobem wyrażania nieprzyjemnych uczuć, bo to właśnie pod wpływem silnych emocji najczęściej zdarza nam się przeklinać. A jak tłumaczy nam to Michał Rusinek?

Czasami jest się zdrowym dziwnie
przez cały rok. Dopiero w ferie
wszystkie wirusy i bakterie
przypominają nam o sobie.
Więc krzyczmy z łóżka: W DZIÓB, MIKROBIE!

Co zrobić, aby nie przeklinać?

Można pobawić się w wymyślanie innych wyrażeń – czasem, gdy komuś przekleństwo ciśnie się na usta, warto mieć w zanadrzu zabawne określenie. Wulgaryzmy można zastąpić innymi słowami takimi jak „motyla noga”, „psia kość”, „kurza twarz”. Pamiętajmy, że o kulturę języka należy dbać na co dzień i to język jest naszą wizytówką!

 

Pedagog szkolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *