Historia książki w pigułce – zajęcia edukacyjne dla szóstoklasistów

Home / Aktualności / Historia książki w pigułce – zajęcia edukacyjne dla szóstoklasistów

11.10.2022 r. sanocką filię PBW odwiedzili uczniowie klasy VI c ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku z nauczycielem języka polskiego. Było topierwsze spotkanie poświęcone historii powstawania książek i bibliotek.Podczas tych zajęć omówione zostały zmiany zachodzące przez stulecia zarówno w wyglądzie książki jak i biblioteki. Trzeba bowiem pamiętać, że przez wieki zarówno wygląd książek i bibliotek ulegał ciągłym zmianom, choć przesłanie pozostawało niezmienne. Książka miała służyć czytelnikowi, zaś głównym zadaniem biblioteki było gromadzenie i udostępnianie czytelnikom swoich zbiorów. Uczniowie  zapoznali się z różnymi wydawnictwami, które znajdują się w sanockiej bibliotece pedagogicznej, obejrzeli prezentację multimedialną „Historia książki i bibliotek. Od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki” oraz „10 najdroższych książek świata”.  Kolejne spotkanie z 18 października poświęcone było ciekawostkom ze świata książek. Uczniowie poznali np. najmniejszą, największą czy też najgrubsząksiążkę świata, zobaczyli najdroższe wydawnictwa na świecie i najdziwniejsze, artystyczne formy wydawnicze woluminów. Uzupełnieniem całości były prezentacje multimedialne : „Największe biblioteki świata”, „17 najpiękniejszych bibliotek” oraz „Dzień miłośników książek, czyli czego nie wiecie o książce”.Trudno wyobrazić sobie, że książka ma już ponad 5000 lat. Uważa się, że wprowadzenie przez Gutenberga ruchomej czcionki miało wpływ na rozwój kultury i oświaty. Zapominamy jednak, że to wynalezienie pisma miało znaczący wpływ na rozwój literatury, myśli społecznej, religijnej, filozoficznej i postęp cywilizacyjno-techniczny. Mimo, że wielu ludzi przyznaje się, że nie czyta, bo ma telewizor albo komputer, nasza kultura pozostaje w kręgu pisma i tylko jako taka posiada pamięć i jest w stanie się rozwinąć. Zatracenie pisma, a przede wszystkim brak kontaktu z książkami to byłby prawdziwy koniec naszej cywilizacji. Dlatego uczniowie klasy szóstej poznali historię książki i biblioteki.

oprac. Renata Adamska