Historia powstania hymnu naszej szkoły

Home / Aktualności / Historia powstania hymnu naszej szkoły
Treść wiadomości
----

Witam serdecznie. Obiecałem opowiedzieć historię powstania hymnu naszej szkoły. Hymnu Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Jeśli chcecie, przeczytajcie. Najpierw wyjaśnienie co to jest hymn. Z greckiego hýmnos – pieśń pochwalna – uroczysta i podniosła. W literaturze średniowiecznej miał charakter niemal wyłącznie religijny. Współcześnie utożsamiany z pieśnią patriotyczną.

Historia literatury zna hymny: państwowe, narodowe, wojskowe, religijne, koronacyjne, akademickie, a także szkolne. Niekiedy hymnem staje się utwór niespełniający ścisłych wymogów formalnych; wystarczy, że określona społeczność nada mu taką funkcję. Kiedy otrzymałem propozycję napisania hymnu naszej szkoły, zdawałem sobie sprawę przed jak wielkim stoję wyzwaniem. W krótkiej formie zawrzeć treści, które powinny być symboliczne prawdziwe i ponadczasowe.

Oczywiście hymn w swojej treści musiał nawiązywać do czcigodnego Patrona, Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego a kluczowymi słowami były: Bóg, Prawda, Honor i Ojczyzna. Natchnienie przyszło nagle, pewnie się zdziwicie, ale wciąż jestem przekonany, że tekst naszego hymnu podyktował mi sam Pan Bóg i ksiądz Peszkowski… Podobnie było zresztą z wieloma innymi moimi tekstami.

Hymn + wersja instrumentalna:

 

Muzyka? Jest tam gdzieś w sercu, i też pisze się właściwie sama. „Ktoś”…/ja wiem, że to Bóg/ skutecznie posługuje się moją wyobraźnią i moimi palcami a następnie zamienia to w nuty i dźwięki.

[NUTY]

Niektórych, bardziej zaawansowanych muzycznie zastanawia tonacja naszego hymnu. Cis – dur. W zapisie nutowym, dość dziwna, siedem krzyżyków… Otóż odpowiem. Tak naprawdę, to tonacja C – dur. Podwyższenie do Cis, jest symboliczne. Te krzyżyki przy kluczu to mój hołd dla ofiar pomordowanych w Katyniu… Niech te krzyże strzegą tego zapisu i niech będą na zawsze tajemnicą i moją maleńką cząstką modlitwy za Ludzi, którzy chcieli tak samo żyć jak my, a oddali życie też i za nas. Może to zabrzmi trochę nieskromnie, ale wiem od moich przyjaciół muzyków, że mamy jeden z najpiękniejszych hymnów szkół w Polsce. Zresztą i wielu Waszych Rodziców przekazało mi taką przepiękną opinię, za co jestem niezwykle wdzięczny. Jestem autorem kilku hymnów dla szkół min. SP 2 w Sanoku, ale nasz jest dla mnie najpiękniejszy. W załączniku przesyłam tekst, muzykę oraz wykonanie ze śpiewem. Pewnie nie wiecie, że zrobiłem też wersję dla nauczycieli wuefistów, moich kolegów których serdecznie pozdrawiam. /Zamieszczam w załączniku/. W moim zamiarze, tą wersję można by wykorzystywać podczas zawodów sportowych organizowanych w naszej szkole. Już niebawem konkurs na wasze wykonania hymnu naszej szkoły.

Pozdrawiam serdecznie – Marek Dziok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *