Katyń 1940. Pamiętamy

Katyń 1940. Pamiętamy

„Związano do tyłu ręce,
Wprowadził: w obecności kata
Nie mogły wznieść błagania.
Do Boga i do świata.
Zakneblowano usta!
Wprowadził: w tej katyńskiej nocy
Nie mogły błagać o litość
I wezwać znikąd pomocy.
W podartym jenieckim płaszczu
Martwą do rowu wepchnięto
I zasypano ziemią (…)
I tylko drzewa nad grobem
Stojące niby gromnice
Mogłyby liści szelestem
Wyszumieć tajemnicę.
Bo tylko ziemia milcząca,
Kryjąca jenieckie ciała,
Wyznać okrutną prawdę
Mogłaby, gdyby umiała…
Tej nocy zgładzono wolność w tym katyńskim lesie
Zdradzieckim strzałem w czaszkę pokwitowano Wrzesień”

Forteca „ Katyń”

Jednym z najboleśniejszych wydarzeń w historii naszego kraju było bestialskie zamordowanie w 1940r. przez NKWD jeńców pojmanych po agresji ZSRR na Polskę.

5 marca 1940r. Józef Stalin zatwierdził plan eliminacji polskich oficerów, więc ruszyła sowiecka machina śmierci. Przez kolejne miesiące trwały intensywne przygotowania do masowej zbrodni. 3 kwietnia 1940r. na podstawie nadesłanych z Moskwy imiennych list, rozpoczęto wywożenie jeńców do miejsc zagłady. Ich koszmar trwał do pierwszej dekady maja.

Wobec polskich oficerów zastosowano niemający nic wspólnego z cywilizowanym przewodem sądowym „tryb specjalny”. Odznaczało to brak przedstawienia zarzutów i tym samym brak możliwości obrony, brak wyroku i egzekucję najgorszą z możliwych dla honorowego polskiego żołnierza – strzał w tył głowy. Katyń to pierwsze ujawnione miejsce sowieckiej zbrodni i właśnie od niego wzięła ona nazwę.

Dzień  13 kwietnia  to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, pragnąć zachować w pamięci to wydarzenia i uczcić jego ofiary, przygotowaliśmy w naszej szkole tematyczną gazetkę i wystawę.

Pamiętamy też, że jednym z ocalałych więźniów był nasz patron- ks. Zdzisław Peszkowski, który całe swoje życie poświęcił głoszeniu prawdy o tej  zbrodni i upamiętnianiu  jej ofiar.

wykorzystano link z: IPNtvPL.

Magdalena Piecuch, Paweł Olejarczyk, Edyta Szewczyk