Dlaczego woda jest ważna?

Home / Aktualności / Dlaczego woda jest ważna?
Treść wiadomości
----

Dlaczego woda jest ważna?

Woda to naturalne środowisko dla przebiegu różnych reakcji chemicznych oraz wszelkich procesów życiowych zachodzących w komórkach naszego organizmu.

Jako materiał budulcowy stanowi składnik wszystkich komórek i tkanek.
Transportuje substancje -jest składnikiem krwi, może zatem przenosić składniki odżywcze do każdej komórki, odtruwa organizm, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie nerek  i układu moczowego, reguluje temperaturę ciała, poprawia trawienie, zabezpiecza  i nawilża gałkę oczną , mózg a także płód w trakcie trwania ciąży.

 

Jednak musimy pamiętać, że woda słodka stanowi zaledwie 3% wszystkich wód na Ziemi, z czego 0,5% to woda zdatna do picia.  Chociaż każdemu z nas wydaje się, że wody jest pod dostatkiem, to jest to tylko złudne myślenie. W wielu miejscach na Świecie brakuje czystej wody do picia. Ludzie spożywają tam wodę zanieczyszczoną bakteriami, pasożytami, przez to wielu z nich choruje. Według WHO, około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. 

Dlatego, aby nie zabrakło nam i przyszłym pokoleniom czystej wody należy zastanowić się i zadać sobie bardzo ważne pytanie:

Czy ja oszczędzam wodę?. 

Jeśli jednak nie robisz tego to zacznij już od dziś!!! 

A oto kilka prostych rad:

  • zakręcaj kran podczas mycia zębów – przy odkręconym kranie marnuje się nawet 15 litrów wody,
  • wybierz prysznic zamiast wanny , pod prysznicem zużyjesz 60 litrów zaś kąpiel w wannie pochłonie 200 litrów wody,
  • nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą, dobrym sposobem jest wykorzystanie do mycia naczyń zmywarki, którą należy zapełnić całą,
  • gdy myjesz ręce , używaj małego strumienia wody,
  • sprawdzaj czy przypadkiem nie masz w domu cieknącego kranu, niepozorne krople spadające co jakiś czas z kranu generują ogromne zużycie wody nawet 4700 litrów

To nie wszystkie sposoby jakimi możesz pomóc w oszczędzaniu wody.

Zapraszam do obejrzenia filmiku, który pokazuje funkcjonowanie oczyszczalni ścieków, bardzo ważnego miejsca gdzie woda otrzymuje „drugie życie.”

https://www.youtube.com/watch?v=kHBougLLdA8

 

Katarzyna Klimaszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *