Miliony lat i ciągle się kręci

Home / Aktualności / Miliony lat i ciągle się kręci
Treść wiadomości
----

20 marca 2022 o godzinie 16:33 zaczęła się astronomiczna wiosna. Natomiast 21 marca rozpoczynamy wiosnę kalendarzową. Proces ruchu obrotowego naszej planety jest związany z precesją (kierunek zmiany osi obrotu Ziemi), przez którą w 2102 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać 21 marca.

Wszyscy czujemy się lepiej, zrzucamy grube puchowe kurtki oraz optymistycznie podchodzimy do otaczającego nas świata.

Zachęcam do wypatrywania bocianów (pierwsze już przyleciały) oraz do obserwowania świata roślin, gdyż coraz bardziej wszystko wokół nas staje się zielone.

Ciekawostką są ciągłe odkrycia astronomiczne. W tym roku 16 marca spośród tysięcy egzoplanet (planet znajdujących się poza naszym Układem Słonecznym) odkryto trzy, które są gwiazdami. Zespół Massachusetts Institute of Technology wykorzystał zaktualizowane pomiary gwiazd i planet, aby dwukrotnie sprawdzić ich rozmiary i zidentyfikował trzy, które są po prostu zbyt duże, aby być planetami. Dzięki nowym i lepszym oszacowaniom właściwości gwiazd, naukowcy odkryli, że rozmiary trzech obiektów, znanych jako Kepler-854b, Kepler-840b i Kepler-699b, są obecnie szacowane na ok. 4 razy większe od Jowisza.

Oznacza to, że wokół tych gwiazd również krążą inne (nieznane) planety, a na nich najprawdopodobniej również występuje zmiana kierunku obrotu osi.

Paweł Olejarczyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *