Home / Aktualności / Narodowe czytanie

Narodowe  Czytanie  „Balladyny”  Juliusza  Słowackiego  w  Bibliotece  PedagogicznejW tym roku już po raz 9 odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem lekturą do wspólnego czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Powstały na emigracji dramat był przyczynkiem do dyskusji o niedawnej klęsce Powstania  Listopadowego i zadumą nad przyszłymi losami narodu polskiego. Poeta połączył w nim realizm z fantastykę i baśniowością. Również sanocka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Krośnie w ramach realizacji autorskiego programu „Kto czyta  –  nie błądzi” polonistki, pani Renaty Adamskiej, włączyła się do wspólnego czytania Balladyny”.

Uczniowie klasy 7 B z SP nr 4 wzięli udział w akcji czytania  11 września 2020 roku w czytelni biblioteki. Uczniowie wraz ze swoją wychowawczynią i koordynatorem z ramienia biblioteki, panią Agatą Wajdą-Paszkiewicz,  wspólnie czytali fragmenty I aktu „Balladyny” z podziałem na role. Było przy tym i trochę zabawy i trochę śmiechu, bo wszyscy dobrze się bawili. Takie czytanie to także zaproszenie do korzystania z różnych bibliotek i czytania przez cały rok. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy już dzisiaj na kolejną odsłonę Narodowego Czytania,  a czytać będziemy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

oprac. Renata Adamska