Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku

Home / Aktualności / Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku
Treść wiadomości
----

Dzień Patrona na stałe wpisał się w kalendarz szkolnych uroczystości w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku. Obchody tego dnia okazały się ważną lekcją patriotyzmu i pokory dla całej społeczności szkolnej. W tym roku spotkanie z Patronem – ks. Zdzisławem Jastrzębiec Peszkowskim odbyło się 9 października i upłynęło pod hasłem: „Wierny Bogu, Ojczyźnie, Ludziom…. Świadek prawdy, prawdy o Kotyniu!”

Patron to ktoś wyjątkowy, to ktoś kogo podziwiamy i chcemy naśladować. To bardzo ważna postać w życiu społeczności lokalnej i szkolnej, tej ostatniej szczególnie ważna od 8 października 2008 roku, kiedy to Szkole Podstawowej nr 4 nadano imię Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego – wielkiego Człowieka i Patrioty, wspaniałego Księdza, Polaka, niezłomnego Kapelana Rodzin Katyńskich.

W ramach różnorodnych działań poświęconych ks. Peszkowskiemu, cyklicznie organizowane są konkursy. W tym roku był to konkurs: Wiedzy o życiu i działalności ks. Z. Peszkowskiego zorganizowany dla uczniów klas 4 SP nr4, plastyczny pt. „Nasz Patron ksiądz Zdzisław Peszkowski”, pt.” Najlepsza gazetka o Patronie Szkoły”.

W poszczególnych rywalizacjach laureatami zostali:

Szkolny Konkurs o życiu i działalności Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego

I miejsce zajął zespół z klasy 4a, w składzie:

Paulina Sybidło
Ania Kluc
Mateusz Wiśniowski

II miejsce zajął zespół z klasy 4b, w składzie:

Wiktoria Jaśków
Lena Oryszczak
Ksawery Sieniawski

Konkurs Plastyczny pt. „Nasz Patron ks. Zdzisław Peszkowski”

I miejsce – Ewelina Dżułyk

II miejsce – Amelia Tarkowska i Martyna Chrząszcz

III miejsce – Oskar Zychowicz

dodatkowo ze względu na dużą ilość pięknie wykonanych prac, jury postanowiło przyznać wyróżnienia dla dwóch osób i są to:

Milena Bednarczyk i Natasza Krawczyk

Konkurs na najlepszą gazetkę o Patronie Szkoły

I miejsce – klasa 5b

II miejsce – klasa 6e

III miejsce – klasa 4a

Wszyscy „zwycięzcy” w trakcie uroczystej akademii, otrzymali z rąk Pani Dyrektor Beaty Wójtowicz piękne dyplomy i nagrody książkowe.

Obchody Dnia Patrona, rozpoczęły się od lekcji edukacyjno-wychowawczych oraz wewnątrzklasowych konkursów o Patronie, a następnie „młodsi” uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci poświęconą ks. Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu.

Najwięcej emocji i wzruszeń dostarczyło jednak widowisko słowno-muzyczne, poświęcone Patronowi szkoły, przygotowane przez uczniów klas: 7a i c, 8c i d, 6d, 5a,b i e oraz 4b pod kierunkiem p. Agnieszki Skarbek-Hłouszek, p. Magdaleny Piecuch i p. Bogusława Bodnara. Połączenie autentycznych wypowiedzi ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego z utworami lirycznymi ks. Twardowskiego, Jana Pawła II, czy samego ks. Peszkowskiego, wzbogacone pokazem multimedialnym, pozwoliło przenieść się widzom w „świat wartości ks. Peszkowskiego”. Treści słowne, dodatkowo wzbogacono utworami muzycznymi, jak „Bieszczadzkie Anioły”, czy duch harcerski unoszący się z „Modlitwy harcerskiej” krążyły, czuwały i skupiały całą uwagę oglądających. Nie zabrakło również bogatej scenografii, przygotowanej przez: p. Justynę Chrobak, p. Katarzynę Fil i p. Magdalenę Hetman-Rakoczy, pięknie uzupełniającej treści akademii.

Tak wielopłaszczyznowe działania z pewnością spełniły swoja rolę – wzbogaciły wiedzę uczniów o swoim Patronie. To wydarzenie niech będzie inspiracją do dalszych, równie wzniosłych działań.

Jednocześnie pragniemy zaprosić wszystkich chętnych do obejrzenia widowiska o ks. Zdzisławie Peszkowskim, bowiem 25.10.2019r. zostanie ono ponownie zaprezentowane w Kościele Parafialnym pw. Chrystusa Króla w Sanoku po Mszy Św. o godz. 18.00.

Agnieszka Skarbek Hłouszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *