Świąteczna wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego

Home / Aktualności / Świąteczna wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego
Treść wiadomości
----

16 grudnia klasy 4a i 4b wraz z Opiekunami  – p. Katarzyną Fil, p. Magdaleną Hetman-Rakoczy, p. Bogusławem Bodnarem i p. Krzysztofem Marciniakiem, wybrały się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na warsztaty plastyczne połączone z prelekcją na temat dawnych zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

Na początku uczniowie mogli podziwiać choinkę udekorowaną ozdobami jakie dawniej robiło się w domach. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała o dostępnych wtedy materiałach i rodzajach ozdób choinkowych. Był to doskonały wstęp do warsztatów plastycznych, podczas których każdy mógł wykonać różnorodne ozdoby choinkowe.
Kolejnym punktem była prelekcja połączona ze zwiedzaniem Muzeum, dotycząca obyczajów jakie panowały dawniej. Uczniowie dowiedzieli się np. jakie potrawy gościły wtedy na wigilijnych stołach, w co wierzono, jak ważnym dniem była Wigilia i symbolika z nią związana. Niektóre zwyczaje i tradycje przetrwały do dzisiaj.
Uwiecznieniem dnia była uroczysta, międzyklasowa wigilijka. Było łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń. Ponadto na stołach zagościły tradycyjne potrawy – barszcz z uszkami, pierogi, a nawet świąteczny piernik. Wszystkim bardzo smakowały regionalne specjały. Każdemu udzielił się świąteczny nastrój.

Mamy nadzieję, że tak mile spędzony dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów i po raz kolejny utwierdzą się w przekonaniu o słuszności powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. To była nie tylko świetna okazja do poszerzenia wiedzy o zwyczajach jakie panowały w naszym regionie, ale także lekcja kreatywności i wspólne świętowanie.

Dziękujemy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku za bardzo interesujące warsztaty, ciepłe przyjęcie i przygotowanie pysznej wigilijki.

Opiekunowie:
Katarzyna Fil
Magdalena Hetman-Rakoczy
Bogusław Bodnar
Krzysztof Marciniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *