TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

Home / Aktualności / TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE
Treść wiadomości
----

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan obchodzone na pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc to również wiara w zwycięstwo:

Boga nad szatanem
życia nad śmiercią
dobra nad złem
prawdy nad kłamstwem
światła nad ciemnością

Wielkanoc obfituje w zwyczaje i obrzędy, które powinno znać każde dziecko. Niestety, dla większości dzieci Wielkanoc jest mniej atrakcyjna niż Boże Narodzenie. Aby to zmienić, pokaż dziecku piękno świąt wielkanocnych: przybliż mu świąteczne zwyczaje, a będzie z radością w nich uczestniczyło.

Do najpopularniejszych tradycji świąt wielkanocnych należą:

Niedziela Palmowa – symbolizuje przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Kiedyś w Polsce nazywana „Wierzbiną”, ponieważ gałązki wierzby zastępowały palmy.

Święconka – w Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, które później spożywamy na świąteczne śniadanie. Choć zawartość koszyczka różni się w zależności od regionu, to w każdym nie może zabraknąć: jajka, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu.

Pisanki – Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich: kraszanki, nalepianki, oklejanki. W naturalny sposób jajka można zafarbować gotując je w łupinach cebuli, kwiatach malwy lub kory dębu.

Niedziela Zmartwychwstania – Wielka Niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy – rezurekcji. Później cała rodzina zasiada przy stole i spożywa świąteczne śniadanie, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem.

Śmingus – dyngus – Wielkanocny Poniedziałek, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Dawniej obowiązywało także uderzanie się wierzbowymi gałązkami (tzw. śmingus). Aby uniknąć śmingusa, można było wykupić się pisankami, słodyczami lub pieniędzmi. To właśnie jest tzw. dyngus.

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do posłuchania oraz wspólnego zaśpiewania przepięknych piosenek związanych z Wielkanocą.

 

Zachęcamy również do wydrukowania załącznika. Znajdują się w nim kolorowanki, a także zagadki i krzyżówki o tematyce wielkanocnej.

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *