Tradycyjny koszyk wielkanocny

Home / Aktualności / Tradycyjny koszyk wielkanocny
Treść wiadomości
----

To, co znajduje się w święconce nie jest przypadkowe i jak wszystko w świecie ludowych wierzeń i tradycji, ma swoją symbolikę i znaczenie. Przez pokolenia wkładamy do koszyczka wiele różnych elementów, ale nie wszyscy wiemy co one oznaczają. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego, aby zapewnić sobie i rodzinie szczęście?

Tradycyjna święconka, z którą pospieszają do świątyni w Wielką Sobotę obchodzący Wielkanoc wierni, to zwyczaj, który wywodzi się z tradycji sięgającej w Polsce XIV wieku. Początkowo to księża chodzili po domach i święcili całe suto zastawiane stoły, tak aby wszystkie znajdujące się na nich pokarmy zostały pobłogosławione i spadły na nie krople poświęconej wody. Jednak z biegiem czasu wiernych przybywało, a kapłani musieli włożyć coraz więcej wysiłku, aby znaleźć się w każdym domostwie, które chciało ich ugościć. Dlatego obfity wielkanocny stół zamienił się w reprezentujący go symbolicznie koszyczek, z którym to wierni maszerowali do świątyni, gdzie dokonywano zbiorowej ceremonii i wspólnej modlitwy.

Co symbolizuje koszyczek wielkanocny? Koszyk wielkanocny oprócz oczywistych, religijnych odniesień to kwintesencja naszych wiosennych pragnień, marzeń, życzeń. To reprezentacja tego, jakbyśmy chcieli widzieć nasze życie, co pragniemy przywołać, czego chcemy uniknąć. Jest to jednocześnie manifest zwycięstwa życia nad śmiercią. Wielowiekowa tradycja ludowa zaznaczyła za pomocą symboli i ukrytych znaków wiadomości, które koszyczek ze sobą niesie. W dawniejszych czasach koszyczek musiał być wykonany obowiązkowo z wikliny. Nic nie jest tutaj przypadkowe, a każdy przedmiot i pokarm umieszczony w nim, ma za zadanie coś przedstawiać, symbolizować, bądź przyciągnąć bogactwo i obfitość, czy też odegnać zło i choroby. Chleb – obowiązkowym i pierwszoplanowym produktem, który symbolizuje eucharystię, a jednocześnie podstawowy pokarm codzienny, jest chleb. Pieczywo zawarte w koszyczku powinno być kawałkiem bochenka prawdziwego chleba, nie bułki. Chleba nigdy nie może zabraknąć, ani w koszyczku, ani na stole wielkanocnym, ponieważ wieszczyłoby to biedę i głód na cały rok. Sól – to jeden z kluczowych elementów wielkanocnej święconki. Sól od wieków jest wiązana z duchową mocą i ochroną przed zepsuciem. Magiczne i duchowe właściwości soli są uznawane we wszystkich kulturach świata. Jaja – nieodłączny symbol, bez którego nikt nie wyobraża sobie Wielkanocy. Jajo to pradawny, przedchrześcijański symbol mocy, życia, odradzania się i wewnętrznej, tajemnej siły. śniadaniu po rezurekcji. Skorupki z poświęconych jaj umieszczano w rogach domostwa, zakopywano na polach, aby zapewnić urodzaj. W niektórych regionach gospodarze dotykali poświęconymi jajami również zwierzęta w obejściu, aby zapewnić im zdrowie i płodność. Chrzan- w koszyczku wielkanocnym ma swoją rolę i ukryte znaczenie, ostry i czasami bolesny w smaku chrzan, ma przedstawiać mękę Jezusa, która jednocześnie miała swój korzystny wymiar. Podobnie chrzan, trudny w smaku i odbiorze, wyciskający łzy, przynosi korzyści zdrowotne, zapewnia tężyznę i zabezpiecza przed chorobami. Chrzan w wielu miejscach w Polsce to roślina magiczna, która ma za zadanie przeganiać złe moce, oraz zapewnia spokój w życiu rodzinnym. Baranek wielkanocny- w koszyczku może być wykonany z cukru, ciasta, chleba, a gdzieniegdzie z masła. Każda z tych figurek powinna znaleźć się później w centralnym miejscu wielkanocnego stołu, najlepiej na „podściółce” z zielnego owsa, wschodzącej rzeżuchy, czy gałązek bukszpanu. Mięsa, wędliny – symbolizują ofiarę z baranka bądź jagnięcia, którą kiedyś składano na święto paschy. W Polsce są do tej pory synonimem bogatego, zasobnego stołu. Babeczka wielkanocna – element, który ma za zadanie pokazać kunszt kulinarny gospodyni oraz zaznaczyć, że siły ducha potrafią okiełznać bezwładną materię i nadać jej pożądany kształt. Masło – jest elementem dostatniego, bogatego życia. Powinno znaleźć się w święconce, aby przywoływać obfitość i spowodować, że będziemy się mieć przez najbliższy rok „jak pączek w maśle”.

Wielkanoc jest przesiąknięta ukrytymi znaczeniami i tradycjami, które warto poznawać i pielęgnować, ponieważ są nie tylko piękne, ale również niosą ogromną ilość wiedzy o życiu i wierzeniach naszych przodków.

Zespół Wychowawców Świetlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *