DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Home / Aktualności / DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
Treść wiadomości
----

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Maria Konopnicka

 

15 maja będziemy po raz kolejny świętować Dzień Polskiej Niezapominajki.
W tym dniu promujemy walory polskiej przyrody i jej różnorodność biologiczną. „Niezapominajka” ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka. Przypomina o tym, jak ważne jest dbania o nasze otoczenie.

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzy nam się z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące.

Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował w 2002r. redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

Prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipana, Anglicy hiacynta, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego dnia. A więc świętujmy pamiętając o naszych bliskich i otaczającej przyrodzie.

Agnieszka Mleczko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *