Życie galicyjskich miasteczek

Home / Aktualności / Życie galicyjskich miasteczek
Treść wiadomości
----
Jak wyglądało typowe miasteczko galicyjskie? Kto w nim mieszkał? Jakie usługi były dostępne dla ludzi żyjących na przełomie XIX i XX wieku?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczniowie klasy 6d, którzy wraz z paniami : M. Sądelską i K. Myćką 9 listopada uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Budownictwa Ludowego. Brukowany rynek na planie czworokąta, z centralnie ustawioną studnią, figurą św. Floriana, remizą strażacką wraz z przyległymi zabudowaniami mieszkalnymi, zakładami usługowymi, sklepikami i warsztatami rzemieślniczymi pozwala choć przez chwilę poczuć atmosferę i klimat wielokulturowej społeczności żyjącej na kresach. Wspaniałe opowieści p. Karoliny Surówki połączone z prezentacją różnorodnych i wielokrotnie nieznanych nam przedmiotów użytku codziennego nie pozwoliły nam się nudzić w chałupach, wręcz przeciwnie z niecierpliwością oczekiwaliśmy na to, co ujrzymy, gdy otworzą się przed nami kolejne drzwi. Niewątpliwie była to ciekawa wyprawa i cieszymy się, że zaledwie kilkunastominutowy spacer dzieli nas od największego parku etnograficznego w Polsce i już planujemy kolejne zajęcia.
Monika Sądelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *