„Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”

Home / Aktualności / „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”

W roku szkolnym 2021/22 wszyscy uczniowie klas czwartych mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach profilaktycznych prowadzonych w ramach programu „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Program prowadziła pedagog szkolna – pani Katarzyna Gąska.

Celem programu było rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Program składał się z dziesięciu części:

1. Apteczka skarbów – jak leczyć rany duszy?
    2. Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
    3. Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń!
    4. Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty.
    5. Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
    6. Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie, to poprawia samopoczucie!
    7. Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia.
    8. Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych.
  • Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka.
  1. Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, wykazywali się w nich aktywnością, pomysłowością i zaangażowaniem. W swoich własnoręcznie wykonanych apteczkach zgromadzili materiały i skarby, które będą im służyć pomocą w trudnych chwilach oraz będą stanowić wsparcie w pokonywaniu problemów.