MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI

Home / Aktualności / MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI
Treść wiadomości
----

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI – Konkurs dla klas 4-7

W dniu 16 marca 2021 r. odbył się w formie zdalnej konkurs dla naszych uczniów z klas 4-7 pt. „Mózg matematyczny”. Konkurs został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, który przypada na 14 marca. Od 2020 roku 14 III obchodzony jest również jako Międzynarodowy Dzień Matematyki. Niewątpliwie liczba Pi jest najsłynniejszą liczbą świata. W przybliżeniu równa jest 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień: March 14, 2021). Można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych.

Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”.

Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień
i zainteresowań matematycznych uczniów oraz doskonalenie umiejętności logicznego
i twórczego myślenia. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli rozwiązać 40 nietypowych zadań i zagadek matematycznych. Konkurs odbył się w online i wzięło w nim udział 42 uczniów z klas 4-7. Oto wyniki konkusu:

I miejsce: Seweryn Jarosz, klasa 7b (32 pkt.)

II miejsce: Amelia Jamrogowicz, klasa 7d (31pkt.)

III miejsce: Lena Inglot, klasa 7d (30pkt.)

Na wyróżnienie zasługują uczniowie klas czwartych, a w szczególności Bartosz Czopor z klasy 4c (4 miejsce w konkursie – 29 pkt.) oraz Piotr Draguła z klasy 4b (5 miejsce w konkursie – 28pkt.)

Uczniowie, którzy zajęli w konkursie miejsca I-III oraz wyróżnienia otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce, a wszystkim startującym dziękujemy za udział!

Nauczyciele matematyki SP4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *