Salon muzyczny SP4 Lekcja muzyki

Home / Aktualności / Salon muzyczny SP4 Lekcja muzyki
Treść wiadomości
----

My Way” – piosenka z 1968, która jest angielską wersją francuskiej piosenki  Comme d’habitude z 1967 napisanej przez Claude’a François i Jacques’a Revaux. Autorem angielskich słów jest Paul Anka, a jej pierwszym, najbardziej znanym wykonawcą Frank Sinatra.

W piosence umierający mężczyzna rozlicza się ze swoim życiem, stwierdzając, że jest zadowolony z tego, jak je przeżył. Stąd też „My Way” jest w Stanach Zjednoczonych jednym z najczęściej wykonywanych utworów na……. pogrzebach.

Utwór „My Way”,  jest również jednym z najczęściej nagrywanych coverów.  Swoje wersje nagrali m.in. Sid Vicious, Elvis Presley,  Luciano Pavarotti,  Robbie Williams czy wreszcie sam Paul Anka.  W polskiej wersji językowej utwór wykonali m.in. Jerzy Połomski i zespół „Raz, Dwa, Trzy” (do słów Wojciecha Młynarskiego – „Idź swoją drogą”), a także Michał Bajor w utworze „Moja droga” . Swoją wersję tego utworu mieli też Zbigniew Wodecki i Krzysztof Krawczyk.  Do piosenki Franka Sinatry nawiązał w 1989 rzecznik rządu Michaiła Gorbaczowa, mówiąc o zgodzie ZSRR na uniezależnienie się  państw satelickich. Stwierdził on wówczas: „Mamy teraz doktrynę Sinatry. On śpiewał taką piosenkę: (I Did It) My Way. Więc niech każdy kraj decyduje sam, jaką drogę obierze.”….

Zbigniew Stanisław Wodecki (ur. 6 maja 1950 w Krakowie,  zm. 22 maja 2017 w Warszawie) – polski piosenkarz, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer.

Karierę muzyczną zaczynał w latach 60, grając na skrzypcach w zespołach Czarne Perły i Anawa. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk podczas tras koncertowych po świecie. W latach 70. zadebiutował jako piosenkarz. Od czasu debiutu wydał solowe albumy studyjne: Zbigniew Wodecki (1976), Dusze kobiet (1987), Zbigniew Wodecki ’95 (1995), Obok siebie (2002) i Platynowa (2010), a także album pt. 1976: A Space Odyssey (2015) z zespołem Mitch & Mitch oraz dwa krążki świąteczne – Gwiazdo świeć, kolędo leć (2014) i …kolędują (2018), oba nagrane z Olgą Bończyk, Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem. Wylansował szereg przebojów, w tym „Chałupy Welcome to”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Z Tobą chcę oglądać świat” (duet ze Zdzisławą Sośnicką), „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Opowiadaj mi tak”. Popularność przyniosły mu też wykonania tytułowych piosenek z animacji Pszczółka Maja i Rudolf czerwononosy renifer.

Kilkukrotny zdobywca nagród na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwukrotny laureat Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady „Prometeusz”, dwukrotny laureat Fryderyka oraz Złotego Fryderyka. Zdobywca nagrody dziennikarzy na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji. Odznaczony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaki „Honoris Gratia” i pośmiertnie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel gminy Godów[2].

 

Pomiędzy projektami muzycznymi prowadził rozrywkowe programy telewizyjne i festiwale muzyczne, był jurorem dwunastu edycji programu Taniec z gwiazdami, pojawił się gościnnie w kilku serialach telewizyjnych oraz wziął udział w trzech dużych kampaniach reklamowych.

Boże, przyjmij Jego Duszę do Nieba.

Z wyrazami Szacunku – Marek Dziok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *