Warsztaty tworzenia wycinanki żydowskiej

Home / Aktualności / Warsztaty tworzenia wycinanki żydowskiej
Treść wiadomości
----

20 września 2022 r. (wtorek) w Muzeum Budownictwa Ludowego klasa 3b uczestniczyła w warsztatach wycinanki żydowskiej, która jest wytworem tradycyjnej sztuki żydowskiej, a różni się od wycinanek innych narodów przede wszystkim tym, że jest ściśle związana z religią. Motywem przewodnim była menora, czyli siedmioramienny świecznik. Jedna z wielu hipotez łączy tradycję wycinanki polskiej z wycinanką żydowską. Wycinanka ta miała charakter rytualny i najczęściej zawieszano ją w oknach domów w czasie Zielonych Świąt. Ślady wycinanki Żydowskiej sięgają XIII wieku. Istnieje legenda mówiąca o rabinie, któremu zamarzł atrament w czasie przepisywania Tory, zaczął więc wycinać litery i taki jest według podań początek tej sztuki.

Warsztaty wycinanki żydowskiej, były okazją do poznania historii tej ciekawej formy sztuki oraz wspólnego zaprojektowania i wykonania własnych prac.

Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem prac dzieci, których część niniejszą z dumą prezentuję, zaznaczając, że dla wszystkich dzieci było to pierwsze spotkanie z wycinanką żydowską w życiu!

Gratuluję i życzę wielu pięknych wycinanek.

Elżbieta Malinowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *